קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
מילון מחלות וטיפולי רפואה משלימה
חפש      נקה

שיטת פלדנקרייז

פלדנקרייז היא שיטה המחברת את הגוף לתודעה. על פי הד"ר משה פלדנקרייז, מפתח השיטה, לאדם שמודע לגופו יהיה קל יותר ללמוד לשכלל את תנועות גופו ולשוב לתנועתו הטבעית שבמרוצת השנים השתבשה כתוצאה מהזנחה ומחוסר מודעות. פלדנקרייז היא שיטת טיפול דינמית שמחברת בין אברי הגוף השונים ומדריכה את האדם להרחבת טווח תנועותיו בצורה הדרגתית. שיטת פלדנקרייז משפרת את גמישות הגוף, את התנועה ואת המודעות העצמית של המטופל כלפי גופו.

 

מקור השיטה:

השיטה נקראת על שם מייסד השיטה, הד"ר משה פלדנקרייז, פיזיקאי וג'ודוקא, שהקים את מכון פלדנקרייז. הד"ר פלדנקרייז הגדיר את מטרת השיטה בתור שיטה שנועדה "להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי, את האפשרי לקל ואת הקל לנוח".

 

ייחוד השיטה:

פלדנקרייז היא שיטה שחותרת לטפל במקור הבעיה, בתנועות שהשתבשו וכתוצאה גרמו לפגיעה או להופעת כאב. פלדנקרייז מעודדת את המודעות לגוף באמצעות תנועה ומלמדת את מטופלי השיטה כיצד לשנות הרגלים תנועתיים. השיטה חושפת בפני התלמיד את טווח התנועות האפשרי ומעניקה לו את היכולת לבחור את התנועות המתאימות לו ביותר בכל רגע נתון.

לדוגמה: אם מטופל מתלונן על עורף תפוס, ייתכן שהסיבה לכך היא צורת הישיבה שלו. על ידי היכרותו צורות ישיבה וקימה שונות, הוא יוכל לבחור כיצד לשבת ולקום בצורה שתטיב עמו ותמנע בעתיד הופעת כאב. המודעות למגוון אפשרויות תנועה, מביאה לידיעה טבעית אצל המטופל והוא יוכל לדעת איזו תנועה תהיה לו הנוחה ביותר מתוך סך האפשרויות.

שיטת הטיפול:

טיפול פלדנקרייז מבוסס על תנועה במסגרת אימון אישי או קבוצתי לפי העדפת המטופל. בשיעורי פלדנקרייז נלמדות תנועות טריוויאליות ועד תנועות מורכבות בהנחיית מורה פלדנקרייז.
במהלך שיעור פלדנקרייז בסגנון אישי, מורה פלדנקרייז משתמש בטכניקה הנקראת "אינטגרציה תפקודית". המורה מכוון ומניע, באמצעות מגע עדין, את גוף המטופל לביצוע תנועות שונות. בכל שיעור המטופל לומד תנועות חדשות בהתאם להתקדמותו וליכולותיו. בתרגולים קבוצתיים, נהוג שמורה פלדנקרייז ישתמש בטכניקה המכונה "מודעות באמצעות תנועה". הכוונה היא שבמהלך השיעור מועברת סדרת תנועות המפנה את תשומת לב המשתתפים, לתנועות גופם ולתחושות שהם חשים בעקבות כל תנועה.

 

יתרונות השיטה:

תרגול בשיטת פלדנקרייז תורם לגמישות הגוף המסייעת להתנועע בנוחות. היתרון הבולט בשיטת פלדנקרייז הוא שמדובר בשיטה קלה ליישום גם לאחר השיעורים ובעלת השפעה חיובית על תפקוד הגוף.


למי מיועדת השיטה:

תרגול בשיטת פלדנקרייז מתאים לכל מי שמעוניין לשפר את תנועות גופו. השיטה מתאימה בעיקר למי שתנועותיו הוגבלו עקב תאונה, מחלה או פציעה. פלדנקרייז אהוד בקרב רקדנים ואקרובטים וגם בקרב הורים לתינוקות בעלי עיכוב התפתחותי או עיכוב מוטורי. 

 

התמחות בשיטה:

לימודי פלדנקרייז למורי פלדנקרייז מוסמכים נמשכים בממוצע שלוש שנים וכוללים תרגולים אישיים ותרגולים קבוצתיים. תכנית להכשרת מורי פלדנקרייז מתאפשרת בפיקוח ארגון הפלדנקרייז העולמי והקורסים מאושרים על ידי ועדת הסמכה אירופאית (EUROTAB).

ערכים נוספים באות:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"