קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
מילון מחלות וטיפולי רפואה משלימה
חפש      נקה

ביופידבק

 

שיטת טיפול שמטרתה לשפר את איכות חיי המטופל. הטיפול מתבצע תוך כדי למידה ואימון המטופל לשלוט במערכות פיזיולוגיות שונות בגופו הן הרצוניות הן הבלתי רצוניות.
המטפלים בשיטה מאמינים כי האדם הוא מכלול שלם ויש קשר הדוק בין מצבים נפשיים שונים ובין הופעת סימפטומים ומחלות. פעמים רבות במצבי לחץ, חרדה ומתח מצטבר, תהליכים פיזיולוגיים בגופו של האדם גורמים להופעת תחלואות שונות. המטרה בטיפול היא להביא למודעות האדם את הקשר בינם וללמד אותו לאזן ולווסת אותם התהליכים וכתוצאה מכך להביא לשינוי בבריאותו ולשפר את איכות חייו.
טיפול בעזרת ביופידבק מתבצע כאשר המטופל מחובר למכשיר אלקטרוני והוא מקבל משוב מיידי על כל שינוי שהוא מבצע במצבו הגופני. כך לומד המטופל לשלוט בצורה רצונית בתהליכים בלתי רצוניים.

 

מקור השיטה:

השיטה פותחה בשנות ה- 1940 בארצות הברית, המילה "ביופידבק" הוטמעה בשנות ה-1960 המאוחרות ומשמעותה "משוב ביולוגי" – המטופל מקבל משוב חיובי/שלילי בהתאם לשינויים במדדים ביולוגיים שונים בגופו.

 

ביופידבק - אופן הטיפול:

במהלך הטיפול המטופל מחובר לאלקטרודות אשר מודדות שינויים בלחץ הדם, בחום הגוף, בנשימה, בגלי מוח, במתח השרירים, בקצב לב ובהתנגדות חשמלית של העור. המיכשור מתרגם את המדדים הגופניים לתמונה על צג המחשב וכך יכול המטופל לראות את המתרחש בגופו ולקבל ייצוג גרפי של תהליכים לא מודעים המתקיימים באותה העת. בעזרת טכניקות תרגול שונות כגון דמיון מודרך, נשימה סרעפתית והרפיית שרירים לומד המטופל לשלוט בתהליכים אלו ולאזנם.
התמונה יכולה להתקבל כגרף המעיד על השינויים, צלילים שמשתנים או בצורת משחק שבה ככל שהמטופל מצליח לשלוט בגופו ולווסתו כך הוא מתקדם ומצליח במטרת המשחק.
כל אלו מהווים משוב מיידי לכל שינוי פיזיולוגי שאותו מבצע המטופל. 
טיפול ביופידבק הוא תהליך למידה שבו המטופל אקטיבי ונדרש ממנו שיתוף פעולה מלא ופיתוח שליטה ולקיחת אחריות על גופו, זאת בניגוד לשיטות שונות שבהן המטופל פסיבי.

 

יתרונות השיטה:

היתרון הבולט בשיטה הוא ההמחשה הגרפית המיידית שאותה מקבל המטופל על מצבו הגופני. בעזרת המחשה זו מתפתחת אצל המטופל יכולת זיהוי תחושתית גבוהה יותר.
יתרון נוסף הוא שהטיפול הוא קצר טווח, במהלך 6-12 מפגשים בני 30-50 דקות לומד המטופל טכניקות שונות שאותן הוא יכול לתרגל לבד בביתו. התרגילים מביאים לרמת הקשבה ולמודעות עצמית גבוהה המוטמעים בגופו של האדם ומלווים אותו בהמשך חייו.
הטיפול במשוב ביולוגי אינו טיפול פולשני ואיננו מצריך מגע עם המטפל, לקיחת תרופות וכדומה, כתוצאה, לטיפול גם אין תופעות לוואי.

 

למי מיועדת השיטה: 

ביופידבק מתאימה לילדים, למבוגרים ולקשישים המעוניינים לטפל במגוון רחב של סימפטומים ומחלות הנוצרים כתוצאה ממצבים נפשיים כגון לחץ, חרדה וכדומה.
כמו כן מתאימה השיטה גם לאנשים שרוצים לחזק את המודעות הגופנית שלהם ואת יכולת ההקשבה הפנימית.


ביופידבק - התמחות בשיטה :

השיטה נלמדת כלימודי המשך הנלמדים במספר מוסדות בישראל המוכרים על ידי האגודה לפסיכופיזיולוגיה יישומית ולמשוב ביולוגי. אלו הם לימודי תעודה שבסופם מתקבלת תעודה המוכרת על ידי האגודה.
ניתן להשתלב במספר מסלולים של לימודים: מסלול המיועד לבעלי ניסיון בתחום טיפולי מוכר על ידי משרד הבריאות ובתחום הפרה-רפואי, מסלול המיועד לבעלי השכלה גבוהה - המטפלים בתחום הרפואה המשלימה - ומסלול המיועד לבעלי השכלה גבוהה ללא רקע טיפולי כלל.

 

ערכים נוספים באות:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"