קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
2478
0
 


10 אמיתות שיעזרו לכם לפתח בריאות רגשית ומנטלית אצל ילדכם

אופק לחיים - מרפאה לרפואה משלימה
17/12/2015

עודדו אותם לדבר על תחושות, פנו זמן למשחק ואפשרו להם יכולת בחירה: 10 דרכים שיעזרו לכם לפתח בריאות רגשית ומנטלית אצל ילדיכם
חיזוק הבריאות הרגשית והמנטלית אצל הילד פותח עולם חדש של אפשרויות. אך מהי אינטליגנציה רגשית? איך הורים יכולים לעזור לילדים לממש את הפוטנציאל ולגדול להיות מצליחים, שמחים ושלמים עם עצמם? מדוע חסך רגשי מפריע לאינטלקט ולהצלחה בתחומים שונים בחיים?

 

 

 

תפקיד ההורה דורש השקעה עצומה. לפניכם מספר כלים שימושיים שיעזרו לכם להתמודד עם המצבים השונים. 

 


1. מדוע חשוב לאזן בין אינטליגנציה רגשית לשכלית כבר מגיל צעיר?
אינטליגנציה רגשית (EQ), המוגדרת כחשיבה אינטואיטיבית עם הלב והגוף, מתפתחת כבר בשנותיו הראשונות של הילד. דרך תגובת הוריו לצרכיו ילמד הילד כיצד להגיב למצוקה רגשית והתעללות, לשלוט בפחדים, להביע אמפתיה ואהבה ולפתח את הדמיון ורעיונות חדשים. אותן חוויות, הנחיות והתניות שנרכשות מהילדות ישפיעו ויעצבו את חייו הרגשיים.                                         

 

קראו עוד:  הפרעת קשב וריכוז - טיפים להורים

 

טיפוח אינטליגנציה רגשית אצל ילדים תאפשר להם להתחבר לרגשות, לשלוט בדחפים וכעסים, להירגע באופן עצמאי, לפתח את החושים והמוטיבציה, לזהות סכנה ולגלות תושייה והתמדה. מודעות ודימוי עצמי גבוהים עוזרים ליצור קשרים וכישורים חברתיים, תוך שמירה על ה"אני" בתוך הקבוצה, אמפתיה והקשבה לאחר. 

אינטליגנציה שכלית (IQ), המוגדרת כחשיבה הגיונית והסדרתית, תעזור לילדים ביישום תהליכים וביצוע מטלות, סדר וגבולות מוגדרים, ריכוז ומיקוד, ניהול והגדרת זמנים ומצבים, פיתוח חשיבה לוגית ועוד.

הרמוניה ויחסי גומלין טובים בין "המוח הרגשי" ל"חשיבה הגיונית", כשהרגש מנחה את הרציונל והרציונל "מנהל" את הרגשות, משפרים את היכולת אחד של השני ותורמים להצלחה בחיים. אלברט איינשטיין הגדיר זאת: "חשיבה לוגית תוביל אותך מנקודה A לנקודה B, הדמיון יוביל אותך לכל מקום". 

2. הפחד הוא חבר
דבר ראשון, עלינו להבין שפחד הוא רגש נורמלי, כמו כל רגש אחר. אם נבין שתפקיד הפחד לאותת על סכנה ולעודד להתגונן, נוכל להשתחרר מפחדים נטולי כל בסיס ולא נעביר לילדינו חרדות ופחדים מיותרים. כך יהיה להם קל יותר לתת ביטוי לפחדים שיש להם ובעתיד להתמודד ואף להשתחרר מהם.

3. החופש להקשיב ולהרגיש 
דברו עם ילדיכם ועודדו אותם להקשיב ולדבר על התחושות, הרגשות והמחשבות שעולות ולא להפנימם, במיוחד כשהם חוששים או מרגישים חוסר אונים, כעס, תסכול או כל רגש שלילי אחר.  אפשר להשתמש במשחק ודמיון מודרך, אם לילדים קשה לבטא את התחושות שלהם במילים. לדוגמה, בקשו מהילד לצייר את הרגשות הקשים שהוא חווה או לצייר את גופו ולסמן היכן נמצא הרגש ואיך הוא נראה. אפשר להמציא סיפור בהמשכים ולהפוך את זה למשחק ועוד. המפגש עם הרגש דרך הדמיון והמשחק יפחיתו את עוצמת הכאב הרגשי והפיזי.

4. מיצוי הפוטנציאל התורשתי  
חיבוק, חום והאהבה של ההורה הם מרכיב חשוב לפיתוח בריאות רגשית, מוטיבציה וויסות מתחים. הם משפיעים על מערכת החישה ומשמעותיים ביותר להתפתחות ומיצוי הפוטנציאל של כישורים אמנותיים, אתלטיים ושכליים, תכונות שמועברות בתורשה. אל תחסכו באהבה, ספקו לילדיכם את החום שהם זקוקים לו ואת חוויות הסביבה שתאפשרנה להם להתפתח. 

5. כוחן של מילים
בגיל צעיר, המודעות של הילדים אינה מפותחת דיה כדי להבין ביקורת. לכן משפטים ביקורתיים כמו "עוד הפעם אתה לא מבין", "לא מגיע לך", "מה אתה תינוק?" או "תפסיק לעשות הצגות" נצרבים כעובדות מוחלטות בתת המודע של הילדים ומעצבים באופן בלתי מודע את ההתנהגות והפוטנציאל שלהם בהמשך חייו.

6. חשיבות המשחק 
פנו זמן איכות למשחק עם הילדים, יש לכך השפעה עצומה. המשחק הוא מפתח לשיפור כושר הלימוד והביצועים של ילדיכם כבר מגיל ינקות. באמצעות המשחקים תעודדו אצל ילדיכם את הסקרנות, היצירתיות, והרצון ללמוד כדרך חיים.

7. כל ילד הוא עולם ומלואו 
כל אחד מגיע לעולם הזה עם מה שמייחד אותו מכולם ועם מה שמאחד אותו עם כל העולם". ילדינו שונים אחד מהשני ונולדים גם בתקופות שונות, לכן חשוב שננקוט בהורות גמישה ונהיה מספיק רגישים וקשובים לצרכים האישיים של כל אחד מהם. כך ניצור אצל ילדינו מרחב להתפתחות וביטוי אישי, שביעות רצון והרמוניה משפחתית.

8. חופש בחירה 
מלידה עד גיל שש המוח של הילד מסוגל לעבד כמות גדולה מאוד של מידע. בשלב זה ילדים בוחנים בקפידה את הוריהם וקולטים ישירות אל תת המודע את דרך ההתנהגות והאמונות שלהם. לכן חשוב שנאפשר להם לפתח יכולת בחירה, עצמאות מחשבתית, ביטחון, מיקוד, ואמון בעצמם. לדוגמה, העניקו שתי אפשרויות לבחירה בדברים שנראים כמתאימים: בלבוש, סיפור שרוצים להקריא, משחק משותף.

9. דימוי עצמי 
בגיל שש, ילדים מתחילים להשתלב באופן עצמאי בחברה. הם עוברים משלב ה"אני" לשלב "אנחנו" ורוכשים מיומנויות חדשות המכשירות אותם לקראת המקום שלהם בחברה. הם מתחילים לבטא את כישרונותיהם בתחומים שונים, לומדים דרך הציונים על חובת הוכחה, שכר ועונש, הספק והתמדה, שוויוניות והערך שלי בקבוצה.                                                                

בשלב זה חשוב מאוד לחזק, לתמוך ולהעצים את הדימוי העצמי של הילד. חשוב שידע שמעמדו וערכו בחברה תלויים בערך שלו לעצמו וכיצד לשמר את ה"אני" שלו בתוך הקבוצה, מבלי לבטלו כדי להיות שייך.

10. "הון אישי" ו"הון חברתי"
הון אישי הוא הנתונים האישיים שאיתם מגיעים למערכת החינוך, כגון רקע משפחתי, מנת משכל, תכונות מולדות ועוד. הון חברתי הוא הכישורים שאיתם ילדינו יוצאים ממערכת החינוך. כשילד מצליח לתרגם את ההון האישי להון חברתי, סביר להניח שייהנה ויגיע להישגים רבים יותר בחייו, ויחיה חיים טובים יותר.

אהבה מפרה ומחברת אותנו לעצמינו ולכול בלי שום תנאים, לרגשות, למחשבות ולפוטנציאל הגלום בנו. כשילדים מגיעים לעולם מתוך אהבה ורצון וגדלים להורים המעניקים סביבת חיים בונה, תומכת ויוצרת באחראיות הדדית, הם יפתחו כוח אישי מאוזן ויגדלו להיות אנשים אופטימיים, עצמאיים, ומצליחים בחיים. 

 

 

 

מחברת המאמר: עירית הובר, אמנית מרצה ומאמנת הוליסטית רב תחומית, מתמחה בטיפול רגשי ואימון מנטלי בילדים, נוער ומבוגרים. בעלת מרכז "אופק לחיים" המשלב את האמנות והריפוי במגוון שיטות הריפוי בקליניקה. 

 

 

ממשיכים לדבר  על זה בפורום הפרעות קשב וריכוז - טיפולים משלימים


הוספת תגובה הדפס חזרה
אופק לחיים - מרפאה לרפואה משלימה
אופק לחיים - מרפאה לרפואה משלימה מנוהלת על ידי עירית הובר ובעלה קו...

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"