קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
4543
0
 


רפלקסולוגיה: להקל על הסרטן באמצעות כף הרגל

שמואל זיידל
19/04/2015
הורדת רמות האדרנלין בדם, ויסות הטמפ' בגוף והאטת חילוף החומרים - אלו רק חלק מהתופעות שמעודדת רפלקסולוגיה בחולי סרטן. כיצד קורה שכפות הרגליים משפיעות על הגוף כולו ובאילו אזורים מומלץ להתמקד כשמטפלים בסרטן דרך הרגליים?

רפלקסולוגיה היא אחת משיטות ברפואה המשלימה העושות שימוש במגע פיזי, בעיקר בלחיצות, כדי לאזן את הגוף ולעזור לו לרפא את עצמו. מכיוון שכך, נהוג היה לחשוב עד לפני מספר שנים, שהיא אינה מתאימה לטיפול בחולי סרטן משום שיכולה להשפיע על פיזור הגרורות ועל זרימת הנוזלים בגוף. אולם לאחרונה מפריכים את ההנחה וטוענים שלהפך, השיטה מועילה ואף יכולה להקל על תהליך ההתמודדות עם המחלה.

רפלקסולוגיה היא שיטת ריפוי הרואה בכפות הרגליים מראה למצב הגוף והנפש, ומטפלת באיזונם ובהבאתם למצב אופטימלי דרך לחיצות ומניפולציות בכפות הרגליים בעיקר. רפלקסולוגיה קואורדינטיבית היא שיטה המוסיפה על הרפלקסולוגיה הקלאסית את האבחון לפי התחושה המתקבלת אצל המטפל, ומשלבת תנועות נוספות על הטיפול בכפות הרגליים.

ההנחה שעומדת בבסיס השיטה היא כי ניתן לגרום לתגובות שרשרת בגוף על ידי טיפול בנקודות הקישור והתצוגה שלהן בכפות הרגליים, זאת על ידי  שיפור זרימת האנרגיה במרידיאנים - אותן תעלות אנרגיה שהן גם הבסיס לרפואה הסינית – ובמידת הצורך גם הזרמה מוגברת אנדורפינים למחזור הדם. רפלקסולוגיה מיועדת לחיזוק מנגנון הריפוי של הגוף, ולכן היא מותאמת לכל חולה על פי מצבו הספציפי.


מחלת הסרטן ומחלוקת הרפלקסולוגיה


מחלת הסרטן נגרמת על ידי התחלקות בלתי מבוקרת של תאים נורמליים שהתחלקו עד אז בקצב בריא. המחלה עצמה נגרמת מסיבות חיצוניות ופנימיות, חלקן גנטיות, חלקן כתוצאה מהתערבות חיצונית כימית כמו עישון, אלכוהול, חשיפה לחומרים מסוכנים המעוררים גדילה מוגברת, קרינה או שמש. המוטציה בתא גורמת לכך שהוא אינו נשלט עוד על ידי הגוף, והמצבור של התאים ימשיך להתפשט בצורה אוטונומית בגוף עד פלישתו לאיברים אחרים.

בצורה כזאת, סרטן יכול להגיע לכל מקום בגוף, ומשם גם נבע החשש של מתנגדי הרפואה המשלימה בטיפול במחלת הסרטן – מקובל היה להניח כי לחיצה כלשהי תגביר את זרימת הדם, תפריד תאים סרטניים מהגידול ותשחרר אותם בקצב מהיר יותר לפיזור בגוף. בכך היא לא רק שלא תסייע, אלא גם תגרום לנזק רב יותר. אך כאמור, התנגדות זו הוכחה כמוטעית.

הפרכת המיתוס המתנגד לרפלקסולוגיה נשענת על העובדה שהשיטה דווקא אמורה לאזן את הזרימה ולא להגביר אותה, אם אכן זה מה שהגוף דורש. הגוף הוא בעל כוחות ריפוי משלו ואם משתמשים בשיטה היא מחזקת אותו במשימה זאת ולא מקשה עליו להתחזק. כלומר, לחיצה עשויה לווסת את הקצב ולהחזירו לרמה הנורמלית ולא לגרום לזירוזו אם אין בכך צורך.


המשיכו לדבר על זה:
בפורום רפלקסולוגיה>


לחזק את הגוף מבפנים - באמצעות כפות הרגליים


חשיבות החוסן הנפשי של החולה בסרטן ברורה. במקרים של התמודדות עם מחלת הסרטן לשמירה על השגרה, קיום אורח חיים נורמלי ככל הניתן, כמו גם התגברות על הפחד מהלא נודע יש חשיבות עצומה. וכאן בא הטיפול הרפלקסולוגי, ומציע לחולי הסרטן דרך נוספת להקל על עצמם בזמן הקשה ביותר בחייהם - כדי לחזק את הגוף מבפנים, לדרבן אותו לרפא את עצמו ולעודד את מנגנון הריפוי וההתחדשות הטבעית שלו למול ההקרנות והכימותרפיה המחלישות אותו. כמובן שרפלקסולוגיה מציעה את שירותיה בשילוב הרפואה הקונבנציונאלית ואינה מכשילה אותה.


באיזה אזורים נטפל וכיצד?


כאמור, הרפלקסולוגיה מניחה כי איברי הגוף משתקפים בכפות הרגליים ולחיצה או עיסוי של אותו אזור השתקפות, משפיעה על האיבר בגוף ומאזנת את תפקודו. במקרים של מחלת הסרטן, יינתן דגש במהלך הטיפול על האזורים הבאים:


צמתים פיזיולוגים בגוף - אזור הגרון, הקיבה, השוער, התריסריון, מסתם המעי הדק, שער הריאה וסוגרי שלפוחית השתן. אזורים אלה עשויים להכיל הצטברות של מתח ולכן מאפיינים התעכבות, השתהות וחסימות בזרימה החופשית שבגוף.

דרכי ניקוז והובלה - אזורי השתקפות הצינורות הקצרים והארוכים בגוף.

אזור המערכת ההורמונאלית
- מלבד תרומתה לחילוף חומרים, המערכת ההורמונאלית מסייעת לשקם את הגוף במצבים קשים.

הלחיצות והעיסוי במהלך הטיפול צריכים להתבצע בכיוון פנים – החוצה, עם כיוון זרימת הדם העורקי על מנת להפיץ אנרגטית אל קצוות הגוף. זאת הסיבה גם שבמסגרת הטיפול נסתייע בעבודה על השוקיים שיעזרו בעבודה על הזרימה.

קצב הטיפול צריך להיות איטי ומרגיע בכדי לאפשר למערכת העצבים הפאראסימפטטית להיות דומיננטית יותר מהמערכת הסימפטטית. בנוסף, עוצמת הלחץ צריכה להיות חלשה לשם ההרגעה. שימוש בעוצמה חזקה תעשה בנקודות ספציפיות - לשם הפגת כאב. הטיפול הרפלקסולוגי מסייע להפריש את הורמון האנדרופין התורם להרגעת הכאבים.

הרפלקסולוגיה בגוף תעודד תופעות ברוכות, כמו הורדת רמות האדרנלין, ויסות טמפרטורת הגוף ולחץ הדם והורדתו לרמות נורמליות ולא מוגברות, האטת תהליך חילוף החומרים והדופק, ורגיעה משחררת מהסטרס המלווה מטופלים רבים.

הוספת תגובה הדפס חזרה
שמי שמואל זיידל, מטפל ברפלקסולוגיה ויו"ר לשעבר של איגוד הרפלקסולוגים ה...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"