קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
5259
0
 


רפלקסולוגיה לתינוקות: כל מה שצריך לדעת

שמואל זיידל
12/08/2014
על פי הרפלקסולוגיה כפות הרגליים הן המראה לגופינו. בעזרת טכניקות של עיסוי ולחיצות על כפות הרגלים ניתן לטפל במיחושים בקרב מבוגרים ותינוקות ולחזק את הגוף. הטיפול הרפלקסולוגי לתינוקות מאפשר לחבר את התינוק לאדמה, להכין ולחזק את התינוק לקראת צעדיו הראשונים על הקרקע


חוויית הלידה היא חווית קסומה ומאתגרת הן לאם והן לתינוק. המעבר בין רחם האם לעולם החדש הוא מעבר טראומתי עבור התינוק, שמתנתק משיליית אימו ומפתח מחזור דם עצמאי בשילוב החמצן החדש שמקבל בחוץ.

על אף תשעת החודשים הארוכים, התינוק  נולד לא "גמור"; מערכת השלד טרם התקשחה, שרירי הגוף אינם חזקים מספיק להתמודד עם כוח הגרביטציה, מערכת העיכול והנשימה אינן מתפקדות במלואן וכמובן נשארים שני אזורים פתוחים שבנייתם עדיין לא הושלמה – הראש שנפתח אל השמיים וכפות הרגליים, שטרם נגעו בקרקע.

כף הרגל הצעירה


העקב אצל התינוק קטן יחסית לחלקי כף הרגל האחרים. העקב מתחיל להתפתח כאשר התינוק צועד את צעדיו הראשונים, כלומר כאשר מתחיל להשתמש בכפות רגליו כבסיס. למעשה, עצם העקב קשורה בגיד אכילס שקשור לשרירי הרגל, על כן גיד אכילס משפיע על התפתחות העקב עם ההליכה.

גם צבעה של כף הרגל שונה מכף רגלו של אדם בוגר. בהתחלה כף רגלו של התינוק היא ללא הבדלי צבע. הצבע הוא בדרך כלל צבע ורוד אחיד - צבע עוברי ,משום שהתינוק טרם עבר את התהליכים שקובעים את חלקי הרגל השונים.

על פי הרפלקסולוגיה לכל חלק בכף הרגל ישנה משמעות:

העקב – מלשון עקבות, מסמל את העבר.
הגשר – מלשון רגש, משקף את תהליכי הגישור – ההווה.
כריות המדרך – מלשון חזה וחזון, מסמלות את העתיד.
האצבעות – מלשון להצביע, מסמלות את ממד ההכוונה והתקשור.

הקווים הרוחביים - קווי הטראומה הראשונה של האדם

מרבית התינוקות נולדים כאשר קווי הרוחב בכף רגלם נמצאים על אזור בית החזה והריאות. קווים, סדקים או חריצים רוחביים מסמלים בדרך כלל השתהות או התעכבות – לטוב או לרע. כאשר התינוק יתחיל לצעוד את צעדיו הראשונים, קווים אלה ימחקו. ההוכחה לכך היא כי אצל האדם הבוגר הם כמעט בלתי נראים.

ההשערה היא כי קווים אלו באזור השתקפות הנשימה מסמלים את הטראומה הראשונה של האדם – המעבר של התינוק מהיותו "שוכן מים" ל"שוכן יבשה" וכן המעבר מההזנה באמצעות חבל הטבור אל ההזנה החיצונית דרך הפה והקיבה.

במרבית המקרים אצל האדם הבוגר, אותם קווים רוחביים מפנים את מקומם להתהוות עור קשה באזור ההשתקפות של בית החזה. סימנים אלו נחשבים לסימני עכבות וחסימות, שנגרמים כתוצאה מהתנהלות האדם בחייו; במידה ואדם חושף גישה רגשית נשמתית לסביבתו, הוא עלול לסבול מחסימות ש"מבפנים החוצה" או מ"החוץ פנימה"   הבאות לידי ביטוי בהתקשות העור.

רפלקס התפיסה

רפלקס התפיסה של כף הרגל, רפלקס המעיד על הצורך באחיזה ובביטחון, קיים אצל תינוקות ומתפתח עד אשר הם מתחילים ללכת בבטחה. רפלקס זה מתאפשר בתקופה זו, היות ולמפרקי המטטרסל- פלנגה שבאצבעות יש אפשרות להתכופף כלפי הצד הפלנטרי בצורה בולטת. ייתכן וחריצי הרוחב, שמאפיינים כאמור את הטראומה הראשונית של המעבר מסביבת המים לסביבת היבשה, מאפשרים גם את תנועת הכיפוף, המשרתת את רפלקס התפיסה, האחיזה וההתגוננות מנפילה ומשאירים את סימני חריצי הרוחב.

רפלקסולוגיה לתינוקות

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול המאמינה כי כפות הרגליים הן השתקפות של איברי הגוף. הטיפול הרפלקסולוגי מאפשר לחזק את החיבור של התינוק לאדמה, הנחוץ להתפתחותו. בעזרת טכניקות העיסוי והמגע, הרפלקסולוגיה מפתחת את הקולטנים שבכפות הרגליים (התאים שמייצרים אותות עצביים בתגובה לשינויים סביבתיים) ומכינה את התינוק לקראת הצעדים הראשונים.

הטיפול הרפלקסולוגי מתייחס לרקמת העור באזורי ההשתקפות של ארבעת המערכות העיקריות – מערכת העיכול, מערכת הנשימה, מערכת התנועה והמערכת ההורמונלית. הטיפול אינו דרוש הכנה מיוחדת, אלא רק יישום של כמה הנחיות לאחר פגישה עם מטפל מוסמך.

עוד בקליניקה:
אמא כואב לי: טיפול בילדים בשיטת ביופידבק>>
טיפול בתינוקות וילדים באמצעות הרפואה הסינית>>
הידרותרפיה לפעוטות וילדים>>

הנחיות כלליות לטיפול רפלקסולוגי לתינוקות

להניע את רקמת העור. אין לשפשף את כף הרגל מחמת עדינות העור. מומלץ ללחוץ ולהניע את רקמת העור החיצונית על פני הרקמה הפנימית יותר.

סדר הטיפול בחלקי הרגל. סדר הטיפול הוא כדלהלן: אזור העקב, אזור הגשר, אזור כריות המדרך והאצבעות. סדר זה מתווה את סדר תהלי ההליכה כאשר מתייצב התינוק על כפות רגליו. עקב, גשר כריות המדרך ואחרונות- האצבעות.

טיפול יומיומי. בתינוק יש לטפל כל יום ורצוי כל היום. מי שלוקח אחריות זאת האם במיוחד וגם האב.

חומרים שלא נספגים בקלות.
במהלך העיסוי ניתן  להשתמש בשמן שקדים וכל קרם שלא נספג מהר בעור.

הוספת תגובה הדפס חזרה
שמי שמואל זיידל, מטפל ברפלקסולוגיה ויו"ר לשעבר של איגוד הרפלקסולוגים ה...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"