קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
2038
0
 


אחת ולתמיד- האם רפלקסולוגיה באמת עובדת?

מערכת תוכן אתר קליניקה
21/07/2014
הרפואה המשלימה, על אף סגולותיה, זוכה לא פעם לביקורות  המטילות ספק ביכולות הריפוי שלה. יש שטוענים כי החשיפה מוקדמת למידע על שיטת הטיפול היא זו שמובילה  לתגובה רגשית וכתוצאה מכך גם לתגובה פיזית, שמתבטאת בתוצאות הטיפול. מחקר חדש בתחום הרפלקסולוגיה מצא כי גם כאשר מעבירים מידע שגוי למטופל על שיטת הטיפול - העיסוי הרפלקסולוגי מראה תוצאות. 


מהי הרפלקסולוגיה?


הרפלקסולוגיה הינה שיטה לאבחון וטיפול במגוון קשיים פיזיים, רגשיים ואנרגטיים באמצעות עיסוי ולחיצות בכפות הרגליים. הרפלקסולוגיה מניחה כי איברי הגוף משתקפים בכפות הרגליים ולחיצה או עיסוי של אותו אזור השתקפות, משפיעה על האיבר בגוף ומאזנת את תפקודו. השיטה קיימת עוד מימי מצרים העתיקה, ומתאימה לבעיות רבות ומגוונות כמו בעיות זרימת דם, בעיות במערכת הנשימה, בעיות במערכת העצבים ועוד.
ההנחה בבסיס שיטת הטיפול הינה שהלחץ על כפות הרגליים יוצר עוררות במערכת העצבים במוח ובתגובה משדר המוח לגוף הוראות על מנת לאזן את תפקוד האיבר.

אחת מהביקורות המושמעות ביותר לגבי רפואה משלימה בכלל ורפלקסולוגיה בפרט, היא כי תוצאות הטיפול מושפעות למעשה מאפקט פלסבו ולא מהטיפול עצמו. הטענה המרכזית בביקורת היא שכשלמטופל יש מידע מוקדם לגבי שיטת הטיפול ומה ייעשה לו במהלכו, מתרחש תהליך של תגובה רגשית וכתוצאה מכך גם תגובה פיזית למידע עצמו, מה שמחולל את תוצאות הטיפול בגוף.  

האם רפלקסולוגיה יכולה באמת לעזור?

מחקריהם  הקודמים של Natarjan  ו- Sliz משנת 2004 ו-2012 בתחום טכניקות המגע והרפלקסולוגיה מצאו קשר בין הטיפול להרגעה והפחתת מתחים, שיפור זרימת הדם, והדגימו פעילות נוירולוגית האופיינית למצב . מחקרו של Nakamaru  משנת 2008 מצא קשר בין גירוי אזורי הראייה ושמיעה בכף הרגל ותגובה נוירולוגית שנצפתה בבדיקת MRI, אולם לא נבדקה השפעת אפקט הפלסיבו על התוצאות.

רפלקסולוגיה ואפקט הפלסבו

במחקר שפורסם במגזין היפני BMC Complementary and Alternative Medicine בשנת 2013 הגיעו החוקרים למסקנות מפתיעות באשר להשפעת אפקט פלסבו על מתן טיפולי רפלקסולוגיה. במרכז המחקר נאספו תוצאות הטיפול באמצעות הדמיית תגובת אזורים במוח לגירויים של אזור רפלקס ברגל.  

במחקר שנערך באוניברסיטת טוהוקו ביפן ניתנו טיפולי רפלקסולוגיה ל- 32 יפנים בריאים, בגילאים 20 עד 31 שנה. לאף אחד מהם לא היה ידע מוקדם בנושא רפלקסולוגיה. בהדרכה שנערכה להם טרם הטיפולים נמסר לחצי מהקבוצה שהאזור בבסיס הבוהן השנייה קשור לראייה ובסיס הבוהן השלישית קשור לכתף. לחצי האחר ניתן מידע הפוך.

כל הנבדקים עברו סדרת טיפולים זהה של כ-10 דקות כשהם בתוך מכשיר סורק MRI. על מנת שהדמית ה- MRI תשקף רק פעילות רפלקסולוגית, הנבדקים הוצמדו למיטה כך שאף חלק מגופם לא יזוז. כמו כן נאמר להם להסתכל על אותה נקודה במשך כל הניסוי, כדי שהפעילות המוחית באזור הראייה לא תהיה כתוצאה מתזוזת העין.

עורכי הניסוי ביצעו בעזרת מקל עץ מספר גירויים בכף הרגל, בבסיס הבוהן השנייה והשלישית, במרווחים של כמה שניות. עיתוי הגירויים נקבע על ידי איתות באוזניות שהרכיבו המטפלים. בנוסף, הניסוי נערך במודל כפול סמיות, קרי, הנבדקים כמו גם עורכי הניסוי לא ידעו מי שייך לקבוצת הטיפול ומי לקבוצת הפלסבו.

עוד על רפלקסולוגיה:
רפלקסולוגיה ומעגל הכאב>>
איזון הגוף באמצעות רפלקסולוגיה>>
מיתוסים על רפואה משלימה: נכון או לא נכון?>>

ממצאי המחקר

תוצאות הניסוי ובדיקות ה- MRI הראו שגירויים באזור רפלקס עין בכף הרגל באים לידי ביטוי באופן בולט באזור המוח החישתי המייצג את אזור עין (ימין/שמאל בהתאם לגירוי) ,ומאידך מראים באופן מובהק שאין הבדל סטטיסטי בין הקבוצה שניתן לה מידע שגוי על אזור הרפלקס ובין הקבוצה שניתן לה מידע נכון.

תוצאות אלו מצביעות על כך שישנו קשר שניתן לצפייה בבדיקת MRI בין אזורים בכף הרגל לאזור במוח אותו הוא מייצג מבחינה רפלקסולוגית. למשל במקרה זה, גירוי אזור העין ברגל יצר תגובה דווקא באזור במוח שמגיב לאיבר וחוש הראייה הרלוונטי לאותו צד.

חשוב לא פחות, הבדיקה הסטטיסטית מראה באופן מובהק שאפקט הפלסבו שהוכנס לניסוי על ידי שילוב מכוון של מידע שגוי, לא הצליח להשפיע על ביטויי הגירויים הצפויים במוח כפי שהשתקפו בבדיקת ה- MRI.

אם כן, המדע מוכיח כי יש דברים בגו - עיסוי ממוקד באזור מסוים בכפות הרגליים גורם ליצירת פעילות מוחית, שעשויה לסייע בתמיכה בתהליך הריפוי הטבעי של הגוף.

אלון משרקי, רפלקסולוג בכיר

הוספת תגובה הדפס חזרה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"