קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
3113
0
 


רפלקסולוגיה ומעגל הכאב

פנינה אדמון
29/06/2014
התפיסה הרווחת כיום רואה בכאב בעיה בפני עצמה, שדורשת יתר תשומת לב וטיפול. הרפלקסולוגיה והרפואה ההוליסטית רואות בכאב כאיתות להתנהלות דיסהרמונית שלנו עם עצמנו. הטיפול הרפלקסולוגי נועד לזהות ולטפל את מקור הכאב על פי הפילוסופיה של האלמנטים - האדמה, המים, האש והאוויר. 
לא אחת, אנו חשים כאב פיזי של ממש, בתקופה של התנהלות אינטנסיבית ותובענית או כאשר חיינו מוצפים במתח ולחץ נפשי. הכאב גורם לנו מטבע הדברים, אי נוחות רבה ומשבש את התנהלותנו השוטפת, וכן לעיתים הוא בלתי נסבל.

מהו כאב?

על פי הפילוסופיה ההוליסטית, הכאב הינו מנגנון התראה שתפקידו לאותת לנו על התנהלות בלתי מאוזנת ודיסהרמונית עם עצמנו. הבנת מקור הכאב תשפר את יכולתנו לשאת אותו ואף יוביל לשינוי בהתנהלותנו במטרה לשפר את איכות חיינו.

הכאב ומיקומו בגוף, יכולים להעיד על מצב רגשי שנוצר עקב אירועים מסוימים. הרגשות הנלווים למצב זה יכולים לבוא לידי ביטוי בכפות הרגליים על ידי סימנים ומדדים שונים.

מהי רפלקסולוגיה?

רפלקסולוגיה הינה טכניקה טיפולית המקלה בשחרור מעגל הכאב, הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הנפשי - טיפול במקור הרגשי הגורם לכאב. על פי שיטה זו, הרגל הינה השתקפות של כל איברי הגוף, ובעזרת לחיצות , מישוש ועיסוי, ניתן להקל במצבים שונים של כאב. הטיפול במקור הרגשי יעשה באמצעות הפילוסופיה של ארבעת האלמנטים.

הפילוסופיה של ארבעת האלמנטים

הפילוסופיה גורסת שכל גוף חי ודומם ביקום מקורו באחד מארבעת האלמנטים: אדמה, מים, אש ואוויר. כל אלמנט בעל תכונות ומאפיינים שונים, על פיהם מתנהל האדם כחלק מהיקום. ארבעת האלמנטים קיימים אצל כל אדם, אך אנו שונים אחד מהשני במינונים ובשילובים ביניהם.

באמצעות בחינת כל אלמנט ותכונותיו טבע, נוכל להבין את התנהגות האדם - מה מניע אותו במחשבה , ברגש ובעשייה? מדוע לחץ נפשי מתבטא דווקא בכאבים בכתפיים? ומדוע  אדם אחד ירגיש כאבים באזור הגב תחתון ואצל אחר הכאב יתבטא דווקא בכאבי בטן?אלמנט האדמה


האדמה מיוצגת בכף רגלינו על ידי אזור העקב. האיברים שמשויכים לאלמנט האדמה הם אזור האגן, רגליים, גב תחתון, שלפוחית השתן, מעי גס ושלד.

האדמה מהווה את הבסיס לצמיחה, מעניקה בטחון, יציבות ופריון. האדמה מייצגת את הצרכים הבסיסיים והארציים כמו אוכל, שתייה, פרנסה, משפחה, התרוקנות ומיניות, כמו גם, האדמה מבטאת את האימהות - "אימא אדמה".

בתקופה בה מתרחש שינוי מהותי בחיינו או קושי קיומי, כגון פיטורים מהעבודה, קשיים כלכליים, משבר בנישואין, גירושין או מעבר בית, אנו  חשים כאילו הקרקע רועדת מתחת לרגלינו - רגשות של פחד וחרדה.

בעת שכזו, יתכנו כאבים או בעיות פיזיות בגופנו במיוחד באיברים המשויכים לאלמנט האדמה. תופעות נוספות העלולות להופיע, הן כאבים בגב התחתון, כאבי רגליים, בעיות בשלפוחית השתן, עצירויות, שלשולים, בעיות מיניות, דורבן בעקב ועוד.

כיצד יתבטא בכפות הרגליים?

במקרים אלו, נוכל לזהות גם סימנים בכפות הרגליים, כגון: עור קשה ,יובש עד כדי חריצים, רגלים בצבע חום כהה, וורידים בולטים, חוסר גמישות בקרסול, עקב קר מאד או חם מאד.


אלמנט המים

אלמנט המים מיוצג בכף רגלינו על ידי אזור הקשת. האיברים שקשורים לאלמנט המים הם מערכת העיכול העליונה, כליות ,כבד ,כיס מרה, טחול ומערכת המין.

המים מייצגים את עולם הרגש ואת היכולת לתת לגיטימציה לרגשות שלנו. איכות המים  בטבע נקבעת על פי זרימתם. זרימה מתמדת  תשמור על איכותם בעוד שהפרעה לזרימה עלולה לגרום לשלולית או ביצה, בה המים עכורים.
כמו בטבע,  גם אנחנו צריכים להיות מודעים לרגשותינו, להתמודד איתם ולא להדחיקם.

בתקופות של לחץ נפשי, ישנם רגשות שקשה לנו להתמודד איתם. במקרים אלו, נוצרת מועקה שיכולה לגרום לכאבים באזור הבטן , בעיות עיכול, מעי רגיז, גזים, כאבי מחזור, קושי בתפקוד מיני, בעיות פוריות וכן כאבים באזור הקשת בכפות הרגליים.

כיצד יתבטא בכפות הרגליים?

סימנים שנוכל לראות בכפות הרגליים יהיו לחות והזעה, טונוס רפוי ועור גלי בעיקר באזור הקשת, רגליים קרות , בצקות, נפיחויות, רגישות למגע, אקזמות ופטריות בכף הרגל ובציפורניים.
אלמנט האש

אלמנט האש מיוצג בכף רגלינו על ידי אזור הכרית הגדולה מתחת לאצבעות. האיברים בגוף שקשורים לאלמנט האש הם ריאות, לב, כתפיים וידיים.

אלמנט האש מייצג את מערכת הקשרים של האדם עם סביבתו, את עולם העשייה ואת הכוח המניע והיוצר של האדם. הוא מיצג את הכריזמה, הביטחון העצמי ,האגו, השאפתנות והרצון להתפתח.

כשתכונות אלה אינן באות לידי ביטוי בהתנהלות של האדם, הוא חש לא מרוצה, פגוע, נעדר מימוש עצמי ומבוקר על ידי אחרים - כמו אש כבויה.

רגשות אלה יכולים להוביל  לעיתים לבעיות נשימה, בעיות בזרימת דם, כאבי ידיים, כאבי כתפיים וכאבים בכרית הגדולה של כפות הרגליים.

כיצד יתבטא בכפות הרגליים?

סימנים בכפות הרגליים, שיכולים להעיד על חוסר איזון באלמנט זה, הם אדמומיות באזור כריות הרגליים ואף לעיתים צהבהבות באיזור, רגליים חמות , אקזמות מגרדות, גידים מתוחים. דלקות ברגל ובגוף יכולים להעיד על חוסר איזון באלמנט זה. גם ציפורן חודרנית יכולה להעיד על כאבי ראש.


אלמנט האוויר

אלמנט האוויר מיוצג בכף רגלינו על ידי אצבעות הרגליים. האיברים בגוף שקשורים לאלמנט זה הם הצוואר, הראש, המוח, מערכת העצבים המרכזית ובנוסף, החושים שלנו.

אלמנט האוויר מייצג את עולם המחשבה, החשיבה המופשטת, יכולת הקליטה, הדמיון והתקשורת המילולית. אלמנט האוויר מייצג את "מה שאני חושב".
כאשר מחשבותינו אינן תואמות את הציפיות והדעות של החברה הסובבת אותנו, אנו נתונים בקונפליקט ובמצוקה הגורמים לעיתים לכאבים באזור הראש,  כגון : כאבי ראש, כאבי עיניים וכאבי אוזניים, המאותתים לנו לעצור ולבחון מה באמת מטריד אותנו.

כיצד יתבטא בכפות הרגליים?

במקרים אלו נוכל לזהות בכפות הרגליים חריצים באצבעות, עור קשה, אצבעות מכופפות או רוכבות אחת על השנייה, פטריות בציפורניים, בוהן נוטה הצידה לכוון שאר האצבעות. אצבעות אדומות יעידו על עומס מחשבתי, בעוד אצבעות חיוורות ו"ריקות" יעידו על עייפות מחשבתית גדולה. ציפורן חודרנית יכולה להעיד על כאבי ראש.


עבורינו, הכאב הוא תופעה מעיקה ושלילית, אך בראייה ההוליסטית, יש בו אלמנט חיובי. זהו איתות עבורנו לעצור ולבחון את אורח חיינו. התעלמות מהתראה זו, עלולה כמובן להביא בעקבותיה "איתות" קשה עוד יותר, כגון מחלה ופגיעה פיזית.


תמונות: Dollarphotoclub
הוספת תגובה הדפס חזרה
טיפול רפלקסולוגיה בראשון לציון פנינה אדמון, מטפלת ברפלקסולוגיה מז...

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"