קליניקה - פורטל בריאות, טיפול טבעי ורפואה משלימה הגדול בישראל. טיפולים , מאמרים ומטפלים של רפואה טבעית
בריאות
7206
2
 


מפסיקים לעשן בעזרת הרפואה המשלימה

מערכת תוכן אתר קליניקה
25/05/2014

מחלות לב, סרטן ריאות, אין-אונות ונזק לעור ולשיניים הם רק חלק מהנזקים שהסיגריות מסבות לגוף. ובכל זאת, לא מעט מעשנים מתקשים להיגמל, גם כשכבר יש רצון. למה חשוב לספק תחליף ראוי לצורך הרגשי הקיים מאחורי כל סיגריה, ומה יש לרפואה המשלימה להציע בנושא? התשובות לפניכם

הנזק הבריאותי הכבד שנגרם מעישון כבר מזמן ידוע לכל, וגם על חפיסות הסיגריות מופיעה אזהרה מחייבת המתריעה מפני הנזקים. ובכל זאת, להלן רשימה חלקית: שכיחות גבוהה יותר לחלות בסרטן ריאות (כ-80 אחוזים ממקרי סרטן הריאה הם בקרב מעשנים), בסרטן גרון, בסרטן הפה ובסרטן הדם. סכנה להתקף לב, לטרשת עורקים, ללחץ דם גבוה, להפרעות במערכת הנשימה, לבעיות אין-אונות אצל גברים, לבעיות פריון אצל נשים וגברים, לבריחת סידן, לפגיעה בראייה, ולסיבוכים במחלות כרוניות שונות, דוגמת סוכרת. וכל זאת בטרם הזכרנו את הנזק שנגרם לעור הפנים ולצבע השיניים.

כ-4000 חומרים כימיקלים מצויים בסיגריה בודדת אחת, חלקם מסרטנים, השאר "רק" רעילים. ארגון הבריאות העולמי קבע, כי העישון הוא הגורם הראשון למקרי המוות בעולם הניתנים למניעה, כאשר בעולם מתים מעישון למעלה מ-3.5 מיליון בני אדם בשנה. הארגון צופה, כי עד שנת 2020 המספר יעמוד על 10 מיליון בני אדם. ואם כל זה לא מספיק, עכשיו גם מחירי הסיגריות עלו. נראה שאין עיתוי טוב יותר להיגמל מעישון.

 

ובכל זאת, גם המעשנים שכבר רוצים להיגמל מההרגל המזיק, מתקשים פעמים רבות לעשות זאת, עקב ההתמכרות הפיזית של הגוף לניקוטין, ונוסף על מכך - ההתמכרות הרגשית וההתניות המתלוות לה. המעשנים מכירים היטב את הצורך בסיגריה שלאחר הארוחה, את ההשתוקקות לסיגריה עם האלכוהול בבר, או לזו שזכתה לכינוי "הסיגריה שאחרי", שמודלקת לאחר קיום יחסי מין. 

 

מדבקות ניקוטין, סיגריה אלקטרונית ומרכזי גמילה הם חלק מהאמצעים העומדים לרשות המעשנים שמעוניינים להיגמל. כדאי לדעת שגם לרפואה המשלימה יש מה להציע בתחום, והיא מטפלת - מעבר להתמכרות הפיזית שחולפת לאחר מספר שבועות מרגע הפסקת העישון - בעיקר בהתמכרות הרגשית ובמניעים שלה, כיוון שפעמים רבות היא קשה יותר לגמילה.

האבחון בשיטות הרפואה המשלימה בהתייחס לאדם המעוניין להיגמל מעישון, יתמקד בתפיסת עולמו של המטופל, בהשקפותיו, בהתנהלותו ובסביבתו, במטרה ללמוד את עולמו ולהבין את הסיבות שבגללן הפך לאדם מעשן. הרעיון בטיפול ברפואה המשלימה יהיה לפרק את המרכיב הרגשי ולבודד אותו, במטרה למצוא תחליף לאותו צורך רגשי, שמצא מענה בסיגריות. פעמים רבות אנשים מחפשים פתרונות גמילה מעישון, ללא הבנת הצורך הרגשי לעשן, שמעורר את הדחף לסיגריה, ועל כן חווים כישלון בניסיון להיגמל מעישון.

 

בתקופת הגמילה קורה פעמים רבות שהמענה לצורך רגשי הופך לזלילה בלי הכרה, מה שמוביל להשמנה ולתסכול. במקרים כאלה, כיוון שהצורך הרגשי לא קיבל מענה ראוי מבעוד מועד והנפש פנתה למזון כאל ברירת מחדל, עלול המעשן לחזור לסיגריות.

 

 למה אני מעשן? להבין את הצורך הרגשי (איור: Shutterstock)

 

תורת חמשת היסודות: הטיפוסים המעשנים

הרפואה הסינית, אחת משיטות הרפואה המשלימה, מציעה לאדם המעוניין להיגמל מעישון, טיפול המשלב דיקור, צמחי מרפא ותזונה מתאימה, לאחר אבחון פרטני ולפי למצבו. בהתאם לתורת חמשת היסודות, שלפיה חמישה אלמנטים מייצגים את כלל האפשרויות הקיימות ביקום, בטבע ובאדם, גם את אוכלוסיית המעשנים ניתן לחלק לחמישה טיפוסים, לפי תורה זו:

טיפוס העץ: לרוב מדובר בטיפוסים תזזיתיים, הנוטים לאבד סבלנות בקלות. בהתאם לכך, טיפוס העץ המעשן יעשה זאת בדרך כלל תוך כדי פעילות, בלי שיהיה מרוכז ברגע העישון עצמו. פעמים רבות, הסיגריה מהווה עבורו רגע של רגיעה מהלחץ, ובאבחון של מצבו לקראת טיפול, עשויים לעלות סוגיות של רגשות מודחקים, והתמודדות במצבי לחץ.

טיפוס האש: מדובר בטיפוס מושך אש, שאוהב ריגושים וקהל של אנשים. בהתאם לכך, טיפוס האש המעשן נהנה מאקט העישון עצמו, מהמראה שלו כשהוא מעשן, ופעמים רבות הוא מחבר דימוי חיובי ביחס לעצמו מעשן.

טיפוס האדמה: מדובר בטיפוס שדואג לסביבה, נוטה לאמפתיה לאחרים, קשוב ומכיל. בהתאמה, טיפוס האדמה המעשן אוהב לעשן בחברה, נוטה לחלק סיגריות, ורואה בהן אמצעי לחבר בין האנשים בסביבתו. הסיגריה מהווה עבורו מרכיב חברתי חשוב, ועל כן בטיפול מולו יש צורך למצוא מענה ראוי ונכון לצורך החברתי החזק שלו.

טיפוס המתכת: מדובר בטיפוס ביקורתי - גם כלפי עצמו, בעל צורך חזק בשליטה ובגבולות. בהתאמה, טיפוס המתכת המעשן לא ייהנה מהעישון, הוא יתלונן ויבקר את עצמו תוך כדי, יכריז על רצונו להפסיק לעשן אך ימשיך לשאוף עשן לריאות. בדרך כלל אצל טיפוסי המתכת המעשנים ניתן למצוא סיגריות חזקות.

טיפוס המים: מדובר בטיפוסים שקטים, מופנמים, ביישנים. בהתאמה, טיפוסי המים המעשנים תופסים את הסיגריה כמציתה אש בחייהם, ומנסים דרכה להחיות את עצמם.

לאחר אבחון המטופל, על הגורמים הרגשיים ועל הצרכים שלו, יותאם הדיקור הסיני. פעמים רבות יתבצע הדיקור באוזניים, באמצעות החדרת מחטים זעירות, שיישארו באוזן עד לטיפול הבא. נקודות הדיקור יפעלו בדרך כלל על הכבד, הריאות, הלב, הכליות והטחול. אצל אנשים מעשנים מצטברת ליחה בריאות, ועל כן יש צורך לסלק אותה. בנוסף, הכבד פועל באופן נמרץ יותר, ועל כן על פי הרפואה הסינית האנרגיה (צ'י) שלו נחלשת. פעולת הדיקור על הכבד של מטופל מעשן תופסת שתי ציפורים בדקירה אחת: גם חיזוק הכבד והמרצתו, על מנת להרגיל אותו לחזור לתפקוד תקין ללא תלות בסיגריה, וגם ניקויו מניקוטין ומשאר רעלים. בנוסף, לדיקור השפעה מרגיעה על המטופל, כך שהדיקור מספק מענה לצורך ברוגע, צורך שעד תהליך הגמילה מצא אצל המטופל סיפוק בסיגריה.

תזונה לנגמלים: דגנים מלאים, פירות וירקות

את הדיקור ניתן לשלב עם פורמולות של צמחי מרפא, שיעילים גם למניעת תופעות הלוואי שלרוב מלוות לתהליך הגמילה כגון תחושות חוסר שקט, חרדה או חוסר שליטה. על צמחים אלה ניתן למנות את צמח שן הארי, התורם לסילוק רעלים מהכבד; סרפד, התורם לסילוק רעלים מהכליות; תלתן אדום - לטיהור הדם, DAMINA - להפחתת חרדה (אין לראות באמור משום המלצה כלשהי, ובכל מקרה יש להתייעץ עם מטפל מוסמך טרם נטילת צמחי מרפא).

גם לתזונה יש חלק בתהליך הגמילה - כיוון שהניקוטין המצוי בסיגריה מהווה חומר בסיס חזק, בשלב ההתמכרות קיימת נטייה לצרוך מזונות המעודדים חומציות (כגון בשר וחומוס), על מנת ליצור איזון בגוף. לכן בעת הגמילה יש לחזור למזונות בסיס, ביניהם שקדים, תאנים, פירות וירקות. בנוסף, כדאי להקפיד על דגנים מלאים כיוון שהם תורמים לתחושת שובע ומונעים את הנטייה לפנות למזון בתור תחליף לעישון.
קיימים סוגים שונים של פרחי באך, שעשויים לסייע בתהליך הגמילה בכל תופעות הלוואי הנלוות, דוגמת IMPATIENS הפועלת להרגעה, ו- LARCH לחיזוק המוטיבציה וכוח הרצון.

גם ההומאופתיה מטפלת באנשים המעוניינים להיגמל מעישון, אך אינה פועלת באופן ישיר להפסקת ההתמכרות הפיזית, אלא עוסקת בהתמכרות הרגשית. הומאופת מוסמך יתאים למטופל המעוניין להיגמל מעישון, לאחר אבחון ותשאול מקיף ובהתאם למצבו, רמדיס (תרופות הומאופתיות) להורדת לחץ, לחיזוק תחושת שליטה וביטחון עצמי וכיו"ב. ההומאופתיה תתייחס לצורך הרגשי שמאחורי העישון, למשל רצון הנפש להתמלא, רצון שאינו ממומש ולכן מוצא את סיפוקו בעשן. בנוסף, ההומאופתיה תתייחס לרצון העמוק שפעמים רבות מתחבא מאחורי ההחלטה להפסיק לעשן, רצון שמבטא צורך בשינוי פנימי.

מציאת תחליף להתמכרות דרך כף הרגל

גם הרפלקסולוגיה מציעה עזרה לנגמלים מעישון, והטיפול יתבצע בדומה לטיפול בהתמכרויות אחרות, על כלל הסימפטומים הנלווים לגמילה, שפעמים רבות מבטאים חיפוש אחר התמכרות חדשה. "לפי כפות הרגליים ניתן לאבחן נקודות חוזקה וחולשה של אדם, ובכך לסייע לו להתגבר על החולשות שלו," אומרת הרפלקסולוגית פנינה אדמון. "למשל, אם מאבחנים דרך כף הרגל שהמטופל יצירתי במיוחד, יחדיו מוצאים עניין חדש שיוכל לפתח בתחום היצירתי, במקום ההתמכרות לסיגריות. 

 

בנוסף, דרך כף הרגל ניתן לראות מהן הנסיבות שגורמות לנטייה להתמכרות, למשל פחדים או חרדות, ואז הטיפול הרפלקסולוגי יתבצע על הפחדים הללו, לפיתוח חוסן נפשי ותמיכה בתהליך ההתמכרות." הרפלקסולוג שמואל זיידל, מפתח שיטת הרפלקסולוגיה הקואורדינטיבית, מוסיף כי התמכרות היא קושי של האדם להיפרד מהמוכר והידוע, וגמילה מעישון מייצגת צומת שכזה. הצמתים בגוף, לדבריו, מיוצגים בין היתר באזור המפרקים, ולכן טיפול בגמילה מעישון יתבצע על האזור בכף הרגל המייצג את המפרקים.

 

לסיכום, הרפואה המשלימה מציעה דרכים שונות להתמודד עם תהליך הגמילה מעישון, ומתייחסת לצורך הרגשי, שהסיגריה מספקת לו מענה. צורך זה שונה מאדם לאדם, ובעוד שאצל מעשן אחד, לדוגמה, הסיגריה תענה על הצורך ברוגע, אצל מעשן אחר היא יכולה לענות על הצורך בחום, דרך החום המדומה שהיא מכניסה לגוף.

 

כיוון שקיים שוני בצרכים, הטיפול בשיטות הרפואה המשלימה יהיה שונה מאדם לאדם, בהתאם לצרכים האישיים ולתמונת המצב הפרטית של כל מעשן. כאשר קיים זיהוי נכון של המרכיב הרגשי שבהתמכרות, הסיכוי למצוא תחליף לסיגריה שיענה על הצורך הקיים גבוה יותר, ובהתאם לכך - גם סיכויי ההצלחה להיגמל. עם זאת, חשוב לזכור שלהחלטת המטופל להפסיק לעשן, לרצונו ולמחויבותו לתהליך יש חלק גדול בהצלחתו. 

 

 

       להשלים את מה שחסר

        אתר קליניקה מהווה במה לדיון משותף ולהצגת אסכולות שונות ודעות רבות.
        רוצים להוסיף מידע או לשאול שאלה בנושא "הפסקת עישון בעזרת רפואה משלימה"?
        לחצו על "הוספת תגובה" ושתפו אותנו.

  

הוספת תגובה הדפס חזרה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 2 תגובות:
 • 1.
  הסכנה שבגמילה
  21/10/2012
  hrtfhgfhgf לכולם ברור שהעישון עשוי להזיק. כמומחה ברפואה סינית בעל נסיון של 25שנים, אני רוצה להאיר נקודות נוספות: - הנזק הנובע מהפחדת המטופל עשוי להיות גדול מנזקי העישון - נסיון הפסקת העישון ללא הבנת סיבות העי...
  צמצם קרא עוד
 • 2.
  באתי סקפטי מאוד והיום אני כבר לא מעשן
  חיים יששכרוב
  31/01/2014
  hrtfhgfhgf רציתי לספר פה שפניתי אל מטפל הומאופת כי רציתי להפסיק לעשן אבל משהו עצר אותי.
  אני חיב לומר שאני לא מאלה שמתענין בתחום אבל חשוב מאוד היה לאשתי שאפסיק כי זה כבר גרם לנו לריבים והמשמעות הכספית של קופס...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
למאמר זה התפרסמו 2 תגובות:
 • 2.
  באתי סקפטי מאוד והיום אני כבר לא מעשן
  31/01/2014
  רציתי לספר פה שפניתי אל מטפל הומאופת כי רציתי להפסיק לעשן אבל משהו עצר אותי.
  אני חיב לומר שאני לא מאלה שמתענין בתחום אבל חשוב מאוד היה לאשתי שאפסיק כי זה כבר גרם לנו לריבים והמשמעות הכספית של קופס...
  צמצם קרא עוד
 • 1.
  הסכנה שבגמילה
  21/10/2012
  לכולם ברור שהעישון עשוי להזיק. כמומחה ברפואה סינית בעל נסיון של 25שנים, אני רוצה להאיר נקודות נוספות: - הנזק הנובע מהפחדת המטופל עשוי להיות גדול מנזקי העישון - נסיון הפסקת העישון ללא הבנת סיבות העי...
  צמצם קרא עוד
מהתחלה לסוף מהסוף להתחלה
מערכת תוכן אתר קליניקה

מאמרים נוספים מאת המחבר:

התכנים המופיעים בפורטל קליניקה נועדו לספק אינפורמציה ראשונית בלבד ובשום אופן אינם מהווים ייעוץ רפואי, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם רופא מוסמך. בכפוף לתנאי השימוש.

הפורטל אינו אחראי על הפרסום, המחיר, הטיפול ותוצאותיו שהינם באחריות המטפל בלבד.

  


קליניקה לקהל הרחב   שיטות טיפול  

מחלות וסימפטומים

 

כללי

סיור בקליניקה  

נטורופתיה

  שלשול

גזים

 

רפואה משלימה

מאגר מטפלים מוסמכים

  רפואה סינית  

תולעי מעיים

גיהוקים

 

ההבדלים בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית

מאמרים ומחקרים

  שיאצו  

תסמונת המעי הרגיז

דיזנטריה  

  דיקור סיני

אירועים בענף

  הומאופתיה  

בריחת צואה

טחורים

 

איך בוחרים מטפל

מילון מונחים

  רפלקסולוגיה  

הקאה

כאבי בטן

   
    כירופרקטיקה  

הרעלת מזון

סכרת

   

קליניקה למטפלים

  ביופידבק  

פיסורה אנאלית

סלמונלה  

 

עזרה

חדר טיפולים להשכרה

  שיטת אלבאום  

צרבת

סרטן

 

סיור בקליניקה

דרושים

  עיסוי  

תיאבון מוגבר

עצירות   שאלות ותשובות

מתנדבים בקהילה

  הידרותרפיה    

קרוהן

צהבת

 

פרסם בקליניקה

הטבה לחברי איגוד   שיטת אלכסנדר     צליאק  

צור קשר

פתח כרטיס מטפל   שיטת פאולה          
    שיטת פלדנקרייז          

 

 

     

 

                                                                                                                        © כל הזכויות שמורות לפורטל "קליניקה"